Çevrimiçi Karma Sergi  
26 Nisan-26 Mayıs 2021

        

               İsim Hariç_
                                 
                             

Sanatçılar: İrem AKBOĞA- Mahmut AKDEMİR- Dilan AKYÜZ- Hasan ATILGAN- Çiğdem BARAN- Lokman BAŞARAN

Ayşe BİNGÖL- Zarife BİTİM- Mehmet Veysi BORAN- Büşra BOZAN- Zehra ÇALIŞKAN- Zeynep ÇAĞRI

Hülya DİNÇ- Mustafa DOĞAN- Şehriban İRTEM

Özlem KALKAN- Mehmet Arif KARAMANOĞULLARI- Mehmet METE- Leyla ÖCAL- Yunus ÖNDER

Elif ÖZERGİN- Ferhat SALMAN- Bedran TEKİN- Berfin YILDIRIM

Küratörler: Rahman Sarıalioğlu-Şefik Özcan.

Düzenleme: Mardin Artuklu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sergi koordinatörlüğü.

 

 

Gabriel Garcia Marquez, ‘Yüzyıllık Yalnızlık’ adlı romanının ilk sayfasında henüz yeni kurulmuş Macondo şehrini tanımlarken;  “Dünya öylesine çiçeği burnundaydı ki; pek çok şeyin adı yoktu daha ve bunlardan söz ederken parmakla gösterip işaret etmek gerekirdi” diye yazar. Nesnelerle onları tanımlayan-çağıran kelimeler-adlar arasında her zaman kapanmaz bir mesafe vardır. Bu mesafe sadece dilin keyfiliğinden kaynaklanan kültürel bir mesele değil, aynı zamanda nesnelerin, ‘şeylerin’ tanımlanmaktan-adlandırılmaktan kaçan birincil doğasıyla ilgilidir. Sanat nesnesi dediğimiz ‘şeyler’ bu açıdan, mesafe dediğimiz alan içinde, söz dizimlerinin arasındaki boşluklarda yaşamlarını sürdürürler. Bu anlamda sanat tarihi dediğimiz yazım, sanat nesnelerine yaşamlarını sürdürdükleri boşluğu zehir etmekten başka bir işe yaramaz.

Bu sergi, sanat nesnesi dediğimiz şeylere kendi ontolojik mesafelerinden bakmayı öneriyor. Onların adı yok ve onlardan söz ederken parmakla gösterip işaret etmek yeterli. Derrida, bir ‘şey’e isim verdiğimizde ona ne vermiş oluyoruz? Tam olarak ne oluyor? diye sorduğunda haklı bir soruyu ortaya sürüyordu.

                                                           

Dr. Öğr. Üyesi Şefik Özcan                                                                                                                                                                                                                                                                                     

Mardin Aruklu Üniversitesi

Güzel Sanatlar Fakültesi

Resim Bölümü 

İrem AKBOĞA

Eğitim:
Lisansüstü: 2020, Mardin Artuklu Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Resim Anasanat Dalı Tezli Yüksek Lisans Programı. Lisans: 2016-2020, Mardin Artuklu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü. Lise: 2011-2015, Dicle Mesleki TeknikAnadolu Lisesi, Grafik ve Fotoğrafçılık Bölümü, Grafik Dalı.

Sanatsal faaliyetler:

2020 portfolyo.com sitesinde 2020 Eylül ayında düzenlenen ''Seven’’ uluslararası online resim sergisi.

 

 

 


 

portre_edited.jpg

Mahmut AKDEMIR

Diyarbakır. 

2017 yılında Mardin Artuklu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden mezun oldu. 2018 yılında Mardin Artuklu Üniversitesi Lisansüstü eğitim Enstitüsü Resim Anasanat Dalında Tezli Yüksek Lisans Programına başladı.

Çalışmalarında genellikle birebir tanık olduğu olayları konu almaktadır.

Resim1.png

Dilan AKYÜZ

Mardin, 1994.  

2012 yılında Nusaybin Emire Gözü Lisesinden mezun oldum. 2020 yılında Mardin Artuklu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Resim Bölümüne Lisans eğitimimi tamamladım. 2021 yılında Artuklu Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Resim Anasanat Dalı Yüksek Lisans Programında eğitim almaya başladım.

Resim1.png

Hasan ATILGAN

Batman,1994.
2005-2015 Batman'da bazı sanatçı atölyelerinde resim eğitimi aldı. 2010 Batman İMKB- Raman Anadolu, 2015- 2021 yılları arasında Batman, Mardin, İstanbul ve Diyarbakır kentlerinde çeşitli f
otoğraf atölyelerine katıldı. 2015-2019 yılları arasında Mardin Artuklu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünde Lisans eğitimini tamamladı. 2018 TÜYAP Ağustos Atölyesi eğitimine katıldı.  2017-2019 yılları arasında 13 Metrekare Sanat Kolektifi Stop- Motion atölye çalışmalarına katıldı. 2016 yılından 2019 yılına kadar Merkezkaç Sanat Kolektifi eğitim  ve atölye çalışmalarına katıldı.

çiğdem baran.JPG

Çiğdem Baran

Mardin, 1985.

Uzun zaman boyunca Fewzi Bilge’nin resim atölyesinde sanat eğitimi gördü. “Yaşam Sınırlarının Dışında Bırakılan Yerler” adlı ilk resim sergisini 2012’de Almanya’nın Celle şehrinde açtı. Celle’de bulunan Atölye 22’nin onur üyesi oldu. 2014’te Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü Resim-İş Bölümünü okumaya hak kazandı. Birçok dergi, site ve gazetelerde yazıları yayınlandı. 2014’te Eğitim Sen Batman Şubesi tarafından organize edilen Şerzan Kurt Öykü Ödülü Yarışması’nda, jüri üyesi olarak yer aldı. Birçok karma sergide yer aldı. Sanal ortamda düzenlenen 2020 Contemporary İstanbul sergisinde çalışmaları sergilendi. 2017’de İyilik İçin Sanat Derneği’nin üyesi oldu

YAYINLANMIŞ KİTAPLARI
2011            Li Peravên Torê, Torên Evînê, ( Roman, Ronahî Yayınları)
2012            Lerizînên Tenêtiyê, ( Roman, Ronahî Yayınları)
2014             Li Dû Siya Sêwiran, ( Roman, Ronahî Yayınları )
2014            Şikefta Helbestê, (Röportaj, Ronahî Yayınları )

YAYINLANMA HAZIRLIĞINDA OLAN KİTABI    
2021              Ferhenga Hunerê ( Sanat Sözlüğü, Dara Yayınları )

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Ekran Resmi 2021-04-23 18.18.48.png

Lokman Başaran

Batman, 1981

2017-2020 yılları arasında Diyarbakır Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde Resim branşında eğitmenlik yaptı.

2018: Mardin Artuklu Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Resim Anasanat Dalında Yüksek Lisans eğitimine başladı. (Devam etmekte).  2017: Mardin Artuklu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. 2000: Batman Fatih Lisesi’nden mezun oldu.

Resim1.png

Ayşe Bingöl

Çorum, 1982

İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 2017 yılında Dicle Üniversitesi, Eğitim fakültesi, Resim-iş öğretmenliğinden mezun oldu. 2020 yılı Aralık ayında Mardin Artuklu Üniversitesi, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Resim Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans Programından mezun oldu. Bir ortaöğretim kurumunda görsel sanatlar öğretmeni olarak görev yapmaktadır. 2006 yılından itibaren Diyarbakır’da yaşamaktadır.

Resim1.png

 

Zarife Bitim

Mardin, 1986

2011 yılında Mardin Artuklu Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik bölümünden mezun oldu.

2017 yılında Artuklu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Lisans programından mezun oldu. Yine Mardin Artuklu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim Anasanat Dalı’nda "Sanatta Mahremiyet ve Samimiyet Olgusu" başlıklı tezi ile 2019'da yüksek lisansını tamamladı.

2011 yılından bu yana Mardin Devlet Hastanesi’nde çalışmakta ve sanatsal üretimlerine devam etmektedir.

VB PORTRE2.jpg

Mehmet Veysi Boran
Batman, 1974 

Kamu Yönetimi, Sosyoloji ve Felsefe bölümlerinde Lisans, Mardin Artuklu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Yüksek Lisans eğitimleri aldı. İlk kişisel sergisini 2010 yılında, Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin de açılışının ardından yapılan ilk sergi olan "Gözlüyorum" adlı sergisini açtı. 2011 yılında, Fotogen Fotoğraf Sanatı Derneği tarafından 23.sü düzenlenen ve Türkiye'nin tek çağrılı fotoğraf yarışması olan Şinasi Barutçu Kupası Yarışması'na davet edildi. Üç yıl ve üç tur şeklinde süren yarışmaya her yıl ve her turda altışar fotoğraftan oluşan projelerle katıldı, fotoğrafları sergilendi ve 25.Şinasi Barutçu Kupası'nı almaya hak kazandı. Fotoğraf alanında ulusal ve uluslararası dört yüzün üzerinde ödül, mansiyon ve dereceler aldı. Ulusal ve uluslararası birçok karma sergide yer adı. Birçok farklı gazete, dergi, katalog ve yayınlarda yayımlanmış fotoğrafları bulunmaktadır. İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) üyesidir. 2014 yılında, Uluslararası Fotoğraf Federasyonu (FIAP-The International Federation of Photographic Art), Uluslararası Fotoğraf Sanatçısı(AFIAP-Artist FIAP), 2016 yılında EFIAP "Excellence (Mükemmellik) FIAP" unvanı aldı. Uluslararası Fotoğraf Federasyonu (FIAP) koleksiyonunda fotoğrafları bulunmaktadır.

fotoğraf.jpg

Büşra BOZAN

Diyarbakır, 1996

2015-2019 Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi. 2020-2021. Mardin Artuklu Üniversitesi  Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Resim Anasanat Dalı Tezli Tüksek Lisans Programı 2021.

zehra çalışkan fotoğraf.jpg

Zehra ÇALIŞKAN

2009   Mustafa Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-iş Öğretmenliği Programını tamamlamıştır. SİLİFKE BİLSEM ‘de görsel sanatlar öğretmeni olarak çalışmaktadır. Artuklu Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Resim Anasanat Dalı Tezli Yüksek Lisans Programında eğitimine devam etmektedir.

Resim1.png

Zeynep ÇAĞRI

Mardin,1993. 

İlk, orta ve lise öğrenimini Kızıltepe’de tamamladı. 2012 yılında Manisa Celal Bayar Üniversitesi “Dış Ticaret” bölümüne yerleşti. 2014 yılında mezun oldu. Daha sonra 2016 yılında Mardin Artuklu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Lisans Programına yerleşti. 2020 yılında mezun oldu. 2021 yılında Artuklu Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Resim Anasanat Dalında Yüksek Lisansa  eğitimine başladı.